A pH és a tejsav szerepének fontossága
A pH-egyensúly megőrzése
A hüvely természetes védőrétege fontos védekező mechanizmusként működve tartja távol a kórokozókat és a fertőzéseket. Ez a védőréteg normál esetben savas kémhatású, ami azt jelenti, hogy a hüvely pH-értéke 3,8 és 4,5 között változik.
Ez a természetes savas közeg rendkívül fontos, mert a kórokozó baktériumok a savas környezetben nem képesek megfelelően növekedni és szaporodni. Az alacsony pH ezért létfontosságú, mert megfelelő egyensúlyt tart fent a jó és a rossz baktériumok között. A lactobacillusok azon főbb baktériumok közé tartoznak, amelyek az egészséges hüvelyflóra fenntartásáért felelősek. Az általuk termelt tejsav hozzájárul a hüvely savas közegének fenntartásához.
A tejsav jelentősége
A lactobacillusok (tejsavbaktériumok) a hüvely nyálkahártyájában raktározott glikogén lebontásával tejsavat állítanak elő, amely savas környezetet alakít ki. Ez a savas közeg elősegíti a lactobacillusok további szaporodását, gátolva a káros baktériumok megjelenését, ezáltal megakadályozva a fertőzések kialakulását. A hüvely gondoskodik önmagáról, mivel nyálkahártyája folyamatosan termeli a váladékot, amely lubrikáns hatású, öntisztító, és segít fenntartani a megfelelő savas közeget, amely megakadályozza a fertőzéseket.